hide

Organik Tarım


Organik Zeytin Nedir?

Akdeniz uygarlıkları için sembolik bir yönü olan zeytin, yüzyıllar sonra lezzetini ve değerini koruyor. Zeytin, Anadolu’daki ilk medeniyetlerin temel ticaret ürünü olarak öne çıkıyor. Uygarlıkların kuruluş efsanelerinde ve kutsal kitaplarda da kendine yer bulan zeytin ağacının dünya üzerinde yetişen tüm ağaçların ilki olduğu ileri sürülmektedir. Zeytin yalnızca bir gıda ürünü olarak değil yaşamın diğer alanlarında da öne çıkan bir bitki olarak kaydedilmiştir. Sağlık alanında gerçekleştirilen üretimlerde önemli bir yere sahip olan bu bitki aynı zamanda bir güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de organik zeytin üretimi her geçen gün artıyor. Ancak bu durum yine de henüz istenilen aşamaya gelebilmiş değil. Zeytin üretiminin ekolojik tarım sertifikalı topraklarında gerçekleşmesiyle elde edilen, büyük bir titizlikle, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretilen organik zeytin insan sağlığı için büyük faydalar içermekle birlikte son derece lezzetlidir.

Organik Zeytin Çeşitleri

Organik zeytin ve zeytinyağı ürünleri Türkiye’de gerçekleştirilen doğal ve organik tarım yöntemleriyle çeşitlendiriliyor. Kontrollü şekilde yapılan bu üretimlerle organik zeytinler, ağaçlardan sofralara, kahvaltı masalarına uzanıyor.
Organik Siyah Zeytin: Çoğunlukla ege bölgesinde üretilen ve organik metotlarla yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilmektedir. Paketlenme aşamasında çok az bir miktarda organik zeytinyağı da ilave edilmektedir.
Organik Çizik Pembe Zeytin: Organik metotlarla Datça’da yetiştirilmektedir. Ayvalık türü organik zeytin olarak da bilinir. Salamura olarak da hazırlanmaktadır. Kahvaltılık olarak servis edilebileceği gibi aynı zamanda salatalar içerisinde de kullanılabilir.
Organik Yeşil Zeytin: Datça’da yetiştirilen bu lezzetli ürün, Türkiye’nin en çok tüketilen kahvaltılık ürünlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Zeytin ağaçlarından elle tek tek toplanarak çizilmesiyle salamura olarak hazırlanır ve kavanozlarda paketlenerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderilir.

Organik Nar Nedir?

Nar, hem İslamiyet öncesi dönemde hem de İslamiyet döneminde çok kutsal bir meyve olarak cennet meyvesi adı verilmiş bir yiyecektir. Nar meyvesi, hem direkt olarak tüketilebileceği gibi hem de nar ekşisi şeklinde de tüketilebilir. Bu noktada el ile üretilmiş organik nar ekşisinin faydaları çok yüksek bir özelliğe sahiptir. Türkiye'nin birçok farklı noktasında üretimi gerçekleştirilen organik nar ekşisi ürünleri, firmamız tarafından satışa sunulurken bu ürünlerin mide, akciğer, karaciğer, solunum yolları ve kan dolaşımı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Yemeklerde Organik Nar Ekşisinin Faydaları Anadolu kültüründe farklı yemeklerde ekşi lezzetin oluşturulması için ve sabah kahvaltısı gibi ürünlerde zeytin ya da salatalık, domates gibi sebzelerin daha lezzetli hale gelmesi için nar ekşisi kullanılmaktadır. Nar ekşisi, çok faydalı bir gıda olarak nar meyvesinin bünyesinde barındırdığı etkileri içermektedir. Bu kapsamda organik nar ekşisinin faydaları arasında;
•Tansiyonun düzenlenmesi,
•Bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesi,
•Midenin kuvvetlendirilmesi,
•Damar tıkanıklığının giderilmesi,
•Ağrıların giderilmesi,
•Kolesterol ve şekerin dengelenmesi gibi avantajlar yer almaktadır.

Bu faydaları ile birlikte organik nar ekşisi ürünlerini sağlıklı bir şekilde firmamızdan temin edebilirsiniz. Halk Kültüründe Organik Nar Ekşisinin Faydaları
Anadolu halkı toprağın verimini kullanarak ve tarımın sağladığı imkanlar ile birlikte nar ekşisi üretimini bir kültür haline getirilmiştir. Anadolu kültüründe nar ekşisi hem sofraya lezzet katan doğal bir ürün olarak hem de sağlığa faydalı bir gıda olarak tüketilmiştir. Bu noktada organik nar ekşisinin faydaları özellikle çocukların ve hastaların tüketiminde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu ürün, hem yemeklerde hem de şifa olarak ayrı şekilde kullanılmıştır. Günümüzde halen birçok yörede organik yöntemle yetiştirilen nar meyvesi, nar ekşisi olarak değerlendirilir.


Alpler Organik

"Herkes için doğal ve sağlıklı yaşam mümkün"